Novo sezono pričenjamo z začetkom septembra 2023 v Mariboru in Ljubljani.
Namen šole, ki uspešno poteka že deveto leto, je omogočiti udeležencem, da bi s pomočjo treninga igre raziskovali in spoznavali svoje potenciale na področju izražanja čustev in psihičnih stanj, zavedanja omejujočih predsodkov o sebi ter v interakciji s soustvarjalci in gledalci ustvarili njim lasten izraz odnosa do sebe in okolice. Z jesenjo odpiramo vrata novi sezoni šoli igre, s pomočjo katere ugotavljamo, kje v življenju igramo.
Delavnice vodi Iztok Bevk.
Izrazi.se, šola igre, sproščenega nastopa in pozitivne komunikacije je pred dobrimi sedmimi leti nastala na povabilo Univerzitetne Knjižnice Maribor kot naravno nadaljevanje delovanja študentske gledališke skupine Univerze v Mariboru. Po uspešni produkciji dveh enodejank A.P. Čehova in njegovih kratkih zgodb smo na pobudo dr. Karmen Salmič Kovačič in dr. Vlaste Stavbar zaznali potrebo, da najprej študentom, kasneje pa tudi ostalim uporabnikom knjižnice ponudimo s pomočjo igralske umetnosti svež in človeku prijazen pristop spoznavanja sebe.
Dve leti je Izrazi.se pod okriljem UKM delovala v Mariboru, pozneje smo njeno poslanstvo razširili tudi v Ljubljano. Ko sem se poglabljal v vsebino in predvsem komu je le ta namenjena, mi je hitro postalo jasno, da je potrebno starostno razširiti vpis, zato smo povabili k vpisu vse ljudi med 12 in 112 letom ne glede na poklic in izobrazbo. To je bil zadetek v polno. Zakaj? Izkazalo se je, da tekom procesa udeleženci hitro pozabijo na starostno raznolikost in tudi zato lahko drug drugega mnogo bolj obogatijo.
Trening igre je vseživljenjski trening opazovanja sebe v različnih življenjskih situacijah. Ustvarjamo pogoje, da odpiramo vsa svoja čustva in spoznavamo, da negativnih čustev ni. Negativne so lahko le naše reakcije na čustva v določenih situacijah. Odvisno od tega, koliko nam situacija pomeni.
V šoli Izrazi se s pomočjo treninga igre raziskujemo, kje v življenju igramo. Kdaj ne znamo reči “ne”. Kdaj ugajamo, čeprav ne bi želeli. Kdaj se (preveč) jezimo, čeprav bi lahko odreagirali drugače.
Program je zasnovan tako, da skozi različne umetno ustvarjene življenjske situacije v varnem okolju raziskujemo naše različne možne odzive na isto življenjsko situacijo. Na ta način spoznavamo kateri so naši običajni vzorci reagiranja, ki pravzaprav pogojujejo in definirajo naš karakter. Kasneje skupaj iščemo ustvarjalnejše načine, sploh če opažamo, da s starim, ustaljenim načinom reakcije nismo zadovoljni. Na ta način počasi, a vztrajno presegamo svoje navade, okušamo lastno notranjo moč in ustvarjamo pogoje za lepoto človeka znotraj nas ter z drugimi.
Plakati za novo sezono igralske šolo Izrazi.se v Mariboru:
Vabljeni tudi k ogledu videospota Čedahučijev, v glavni vlogi pa lahko vidite Miho in Darjo, ki sta zadnjih nekaj let hodila na delavnice Izrazi.se:
Pesem in videospot ‘Odprta knjiga‘ je po besedah avtorja Blaža Učakarja močno povezana z Izrazi.se:
“Ne samo, da sta v glavni vlogi v videospotu Miha in Darja, s katerima skupaj hodimo na delavnice Izrazi.se, ta pesem je tudi nastala v povezavi z našim raziskovanjem odnosov v skupini. Zadnji dve leti se bolj intenzivno posvečam raziskovanju partnerskega odnosa in sem bil navdihnjen, da napišem pesem, v kateri ni zapleta ali problema. Pesem, ki govori o tem, da je lahko lepo. Opisuje harmonijo med dvema skozi odprtost, iskrenost… Tako, da daš partnerju celega sebe. In ne predstavljam si, kdo drug bi bil lahko bolj primeren za videospot te pesmi, kot prijatelja, ki ju kot par občudujem in se od njiju toliko naučim.”
Na pobudo strašev, udeležencev šole Izrazi.se razpisujemo in začenjamo v Mariboru in v Ljubljani še šolo igre Izrazi.se za mladostnike.
Delavnice v Mariboru potekajo vsak četrtek ob 16h.
Delavnice v Ljubljani potekajo vsako sredo ob 16h.
Starostna omejitev: nekje od 10 do 16 let.
CILJI:
– da bodo mulci postali čustveno stabilni
– da se bodo znali na ustvarjalen način postaviti za sebe
– da bodo razumeli, kaj so njihove odgovornosti in za kaj niso odgovorni
– da bodo v svojem izražanju avtentični, samosvoji
– da bodo okusili svoj potencial in ga polno živeli
Iz oddaje Dobro jutro, februar 2014.
Namen šole, ki uspešno poteka že deveto leto, je omogočiti udeležencem, da bi s pomočjo treninga igre raziskovali in spoznavali svoje potenciale na področju izražanja čustev in psihičnih stanj, zavedanja omejujočih predsodkov o sebi ter v interakciji s soustvarjalci in gledalci ustvarili njim lasten izraz odnosa do sebe in okolice.